Wzór planu BIOZ

 

Wzór planu BIOZ

Mała refleksja

W tym miejscu pozwolę sobie na uwagę dotyczącą tego co znalazłem w internecie pod hasłem – plan BIOZ wzór – i jak patrzę na te wzory planu BIOZ to widzę, że niewiele osób wie jak to zrobić, ale co najlepsze pewnie Ci co mają obowiązek je weryfikować też nie są przekonani do końca jak to powinno prawidłowo wyglądać. W tych planach bioz jest naprawdę interesująca mieszanka wiedzy budowlanej 🙂 Często znajduje się tam wiele elementów, które w ogóle nie są wymagane i nie powinny znajdować się w tej dokumentacji, jak również brakuje tam spraw bardzo istotnych.

Aby przybliżyć to zagadnienie poniżej zamieszczam wzór planu bioz do 6 rozdziału części teoretycznej.

Instrukcja

Plan BIOZ został stworzony w oparciu o wymagania znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W przypadku wystąpienia zmian w tym rozporządzeniu, trzeba będzie je wprowadzić do opracowania samodzielnie lub zakupić aktualnie obowiązującą wersję planu BIOZ na CD.

Pamiętać należy, że plan BIOZ wykonywany jest na podstawie informacji uzyskanej od projektanta.

Plan został sporządzony w wersji edytowalnej dzięki czemu mogą Państwo dowolnie go zmieniać i dostosowywać do swoich potrzeb. Wersja edytowalna jest utworzona w programie Word, a więc wszelkiego rodzaju edycje, drukowanie, czy zapisywanie plików odbywa się zgodnie z nim.

Objaśnienie kolorów stosowanych w planie BIOZ:

Czarny – treści, które powinny znajdować się w każdym planie BIOZ

Czerwony – treści, które należy zmienić wg. wskazań. Po zmianie należy oznaczyć zawartość kolorem czarnym

Zielony – treści, które zostawiamy tylko w przypadku ich faktycznego występowania na terenie placu budowy. W przypadku ich zostawienia kolor czcionki należy zmienić na czarny.

UWAGA!

1. Po dokonaniu zmian w treści należy aktualizować spis treści poprzez kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszy i wybranie z rozwiniętego menu „Aktualizuj pole” . Pojawi się nam okienko, które zapyta czy aktualizować tylko numery stron, czy cały spis. Należy wybrać wg potrzeby, jednakże zaleca się nie zmienianie nagłówków i wybieranie „aktualizacja wyłącznie numerów stron”

2. Po zakończeniu wprowadzania zmian w planie BIOZ należy zapisać go w wybranym przez siebie miejscu.

PLAN BEZPIECZEŃSTWA

I OCHRONY ZDROWIA

OBIEKT BUDOWLANY:

[NAZWA I ADRES OBIEKTU BUDOWLANEGO]

INWESTOR:

[NAZWA INWESTORA]

[ADRES INWESTORA]

KIEROWNIK BUDOWY:

[IMIĘ, NAZWISKO I ADRES KIEROWNIKA BUDOWY]

PLAN BIOZ SPORZĄDZIŁ:

[IMIĘ, NAZWISKO I/ LUB NAZWA, ADRES

SPORZĄDZAJĄCEGO PLAN BIOZ]

1

Spis treści

I. Część teoretyczna

  1. Zakres robót dla całego zamierzenia budowlanego
  2. Kolejność realizacji poszczególnych obiektów
  3. Wykaz istniejących obiektów budowlanych
  4. Elementy zagospodarowania działki lub terenu, które mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi
  5. Przewidywane zagrożenia występujące podczas realizacji robót budowlanych, określające skalę i rodzaje zagrożeń oraz miejsce ich występowania
  6. Wydzielenie i oznakowanie miejsca prowadzenia robót budowlanych
  7. Informacje o sposobie prowadzenia instruktażu pracowników przed przystąpieniem do realizacji robót szczególnie niebezpiecznych
  8. Określenie sposobu przechowywania i przemieszczania materiałów, wyrobów, substancji oraz preparatów niebezpiecznych na terenie budowy
  9. Wskazanie środków technicznych i organizacyjnych zapobiegających niebezpieczeństwom wynikającym z wykonywania robót budowlanych w strefach szczególnego zagrożenia zdrowia lub w ich sąsiedztwie, w tym zapewniających bezpieczną i sprawną komunikację, umożliwiającą szybką ewakuację na wypadek pożaru, awarii i innych zagrożeń
  10. Wskazanie miejsca przechowywania dokumentacji budowy oraz dokumentów niezbędnych do prawidłowej eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych

II. Część rysunkowa – plan zagospodarowania placu budowy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii powoduje naruszenie praw autorskich.

2

I. Część teoretyczna

Zakres robót dla całego zamierzenia budowlanegoPrace realizowane w [ilość] etapach prowadzonych zgodnie z projektem.

1. Nazwa/wskazanie pierwszego etapu prac

2. Nazwa/wskazanie drugiego etapu prac

3. …..

Kolejność realizacji poszczególnych obiektów

1. Nazwa pierwszego obiektu

• Pierwszy etap realizacji obiektu

• Drugi etap realizacji obiektu

• Trzeci etap realizacji obiektu

• …..

2.Nazwa pierwszego obiektu

• Pierwszy etap realizacji obiektu

• Drugi etap realizacji obiektu

• Trzeci etap realizacji obiektu

• …..

Wykaz istniejących obiektów budowlanych

1. Nazwa istniejącego obiektu budowlanego

2. Nazwa istniejącego obiektu budowlanego

Elementy zagospodarowania działki lub terenu, które mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi

1. Nazwa istniejącego elementu, który może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia

3

  1. cd.2. Nazwa istniejącego elementu, który może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia

    3. ………

  2. Przewidywane zagrożenia występujące podczas realizacji robótbudowlanych, określające skalę i rodzaje zagrożeń oraz miejsce ich występowania

    1) Dźwiganie ciężarów – podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów, zagrożenie średnie występujące przez cały czas trwania budowy.

    2) Potknięcie, poślizgnięcie, upadek – podczas przemieszczania się na terenie budowy lub drogach komunikacyjnych, zagrożenie średnie, występujące przez cały trwania budowy.

    3) Upadek na niższy poziom, upadek z wysokości – podczas przemieszczania się po rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych itp., zagrożenie duże występujące podczas wykonywania pracy na wysokości.

    4) Porażenie prądem elektrycznym – w trakcie obsługi urządzeń i narzędzi elektrycznych, zagrożenie duże.

    5) Zapylenie – podczas cięcia metalu, elementów kamiennych prac rozbiórkowych i porządkowych, zagrożenie średnie.

    6) Zatrucie, uczulenie – podczas wykonywania [rodzaj prac], kontaktu z [substancja], zagrożenie średnie.

    7) Wymuszona pozycja ciała – podczas prac [rodzaj prac], zagrożenie średnie.

    8) Wypadek komunikacyjny – duże zagrożenie ze strony przejeżdżających pojazdów na ulicy i na placu budowy występujące przez cały czas trwania budowy.

    9) Skaleczenia, otarcia, zranienia – kontakt z ostrymi narzędziami, powierzchniami itp. zagrożenie średnie występujące przez cały czas trwania budowy.

    10) Urazy oczu, twarzy, dłoni – podczas wykonywania prac murarskich, szalunkowych, zbrojarskich i rozbiórkowych – zagrożenie średnie.

    11) Uderzenie spadającymi przedmiotami – podczas wykonywania [rodzaj prac] zagrożenie duże.

    12) Poparzenia termiczne – podczas kontaktu z gorącymi powierzchniami urządzeń elektrycznych stosowanych na budowie, podczas przygotowania gorącego napoju lub posiłku, narażenie na działanie promieni słonecznych, podczas wykonywania prac spawalniczych – zagrożenie średnie.

    13) Poparzenia chemiczne – podczas kontaktu z [substancja] – zagrożenie duże.

    14) Hałas – podczas [rodzaj prac np. demontażu elementów elewacji], średnie zagrożenie.

    15) Pożar – średnie zagrożenie występujące przez cały czas trwania robót, podczas eksploatacji maszyn i urządzeń do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, w stacjach transformatorowo rozdzielczych i rozdzielniach elektrycznych, na stanowiskach pracy, w pomieszczeniach higieniczno sanitarnych i socjalnych, podczas składowania materiałów pożarowo niebezpiecznych, zwarcia w instalacji elektrycznej, wystąpienia nieszczelności przewodów paliwowych i ciśnieniowych, w wyniku zaprószenia ognia na skutek prowadzenia prac spawalniczych lub

4

  1. cd.spowodowanego przez osoby postronne działaniem umyślnym.

    16) Zagrożenia związane z pracą oraz ruchem maszyn i urządzeń np. pochwycenie,

    zmiażdżenie, odcięcie elementów lub całych kończyn dolnych lub górnych, fragmentów ciała- zagrożenie średnie.

    17) Zagrożenia wynikające ze złej, nieprawidłowej obsługi maszyn, narzędzi i urządzeń lub z ich niesprawności – zagrożenie duże, występujące podczas użytkowania maszyn, narzędzi i urządzeń na terenie placu budowy.

    18) Zasypanie – podczas wykonywania robót ziemnych w [miejsce np. wykopach], zagrożenie duże.

    19) Zalanie, podtopienie – podczas wystąpienia klęsk żywiołowych, obalenia, zerwania konstrukcji, osunięcia, erozji gruntu w [miejsce] – zagrożenie średnie.

    20) Zmiażdżenia kończyn lub innych części ciała przez montowany element – zagrożenie duże występujące podczas robót montażowych.

    21) Zagrożenia związane z montażem zbrojenia w deskowaniu – zagrożenia duże występujące podczas wykonywania robót zbrojarskich i podczas fundamentowania.

    22) Zagrożenia od przenośników taśmowych, pomp do betonu, zasobników do betonu, transportu poziomego i pionowego taczkami – podczas układania mieszanki betonowej, zagrożenia średnie.

    23) Potrącenie pracownika lub osoby postronnej łyżką koparki itp. przy wykonywaniu robót na placu budowy lub w miejscu dostępnym dla osób postronnych – zagrożenie średnie, występujące podczas użytkowania koparek lub innego zmechanizowanego sprzętu ciężkiego.

    24) Uderzenia odłamkami cegły (bloczków), zaprawy, zagrożenia występujące podczas robót murarskich i tynkarskich, zagrożenie średnie.

    25)Wybuch par rozpuszczalników, zagrożenia dla oczu, poparzenia, zatrucia parami podczas wykonywania prac malarskich, zagrożenie średnie.

    26) Wybuch [substancja np. gazuw [miejsce np. kanałach– zagrożenie duże podczas [rodzaj prac].

    27) Utrata stateczności rusztowania; przechylenie się rusztowania wiszącego lub jego zerwanie – zagrożenie duże, w wyniku, którego może nastąpić śmierć pracownika lub osoby postronnej, zagrożenie występujące podczas korzystania z wszelkiego rodzaju rusztowań i podestów ruchomych.

    28) Pochwycenie kończyny górnej lub kończyny dolnej przez napęd – zagrożenie duże, występujące podczas użytkowania maszyn i urządzeń na budowie.

    29) Zespół wibracyjny – zagrożenie średnie podczas szlifowania, gładzenia, polerowania, pracy z młotem pneumatycznym, hydraulicznym, spalinowym, walcem wibracyjnym, ubijarką ręczną, zagęszczarko-ubijarką itp.

    30) Podrażnienia błon śluzowych – podczas wykonywania szlifowania, polerowania, robót rozbiórkowych – zagrożenie średnie.

    31) Uszkodzenia rąk i nóg, głowy lub całego ciała – podczas wykonywania robót rozbiórkowych, zagrożenie średnie

    32) Inne [podać jakie]. [Należy wybrać te zagrożenia, które dotyczą zakresu robót budowlanych wymienionych w zakresie robót dla całego zamierzenia gospodarczego str. 3]

5

  1. Wydzielenie i oznakowanie miejsca prowadzenia robót budowlanych

Miejsca prowadzenia robót budowlanych muszą być ogrodzone w sposób niestanowiący zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia musi wynosić co najmniej 1,5m. Należy wykonać oddzielne bramy dla ruchu pieszego oraz pojazdów mechanicznych i maszyn budowlanych
i pojazdów szynowych. Szerokość ciągu pieszego jednokierunkowego musi wynosić co najmniej 0,75m.

Dla pojazdów używanych w trakcie wykonywania robót budowlanych należy wyznaczyć miejsca postojowe na terenie budowy.

Szerokość dróg komunikacyjnych na placu budowy dostosować do używanych środków transportowych. Na drogach i ciągach nie wolno składować materiałów, sprzętów lub innych przedmiotów.

Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek oraz pochylnie, po których dokonuje się ręcznego przenoszenia ciężarów nie powinny mieć spadków większych niż 10%.

Drogi wewnętrzne należy utwardzić i utrzymywać we właściwym stanie technicznym oraz oznakować w sposób określony w przepisach o ruchu na drogach publicznych. Wysokość zawieszenia przewodów linii napowietrznych nad drogami nie może być mniejsza niż 6 m Na poboczu drogi głównej, przynajmniej po jednej stronie, należy wydzielić drogę dla pieszych (chodnik).

W pomieszczeniach i miejscach, w których znajdują się maszyny i urządzenia, należy umieścić w sposób widoczny tablice ostrzegawcze oraz instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, w szczególności o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku i o ochronie przeciwpożarowej.

Stałe stanowiska pracy znajdujące się na otwartej przestrzeni należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi.

Teren bazy wytwórni, placu budowy oraz zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw należy wyposażyć w:

• odpowiednie do liczby zatrudnionych pracowników pomieszczenia do spożywania posiłków, urządzenia higieniczno sanitarne oraz suszarnie odzieży,

 apteczkę podręczną ze środkami opatrunkowymi i lekami do udzielania pierwszej pomocy, obsługiwaną przez pracownika przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy,

• odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy. Dla grup powyżej 10 osób oraz przy robotach trwających dłużej niż 1 tydzień należy przygotować schroniska przewoźne lub stałe, wyposażone w urządzenia do ogrzewania się pracowników, podgrzewania posiłków, suszenia odzieży, do mycia się, w stół i krzesła (taborety) oraz apteczkę ze środkami pierwszej pomocy; dla grup mniejszych niż 10 osób oraz przy robotach trwających krócej niż 1 tydzień urządzenia te mogą być odpowiednio ograniczone. Miejsca badań laboratoryjnych wykonywanych bezpośrednio na drodze publicznej bez zatrzymywania ruchu należy zabezpieczyć i oznakować.

6

Miejsce prowadzenia robót budowlanych musi być oznakowane za pomocą:

• tablice z adresami i numerami telefonów najbliższych zakładów służby zdrowia, jednostek straży pożarnej i policji

• budowlanej tablicy informacyjnej

• tablicy informacyjnej BIOZ

• tablicy ostrzegającej o danym zakresie robót np.: Uwaga! Prace na wysokości, Uwaga! Prace w wykopach itp.

• tablic ostrzegawczych: Uwaga! Teren budowy, Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony.

Na rozstawionych rusztowaniach lub stosowanych ruchomych podestach roboczych musi być umieszczona dodatkowa tablica określająca: wykonawcę montażu rusztowania (wraz z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz numeru telefonu) oraz dopuszczalne obciążenie pomostów i konstrukcji.

W obrębie wykonywanych robót miejsca niebezpieczne muszą być ogrodzone i oznakowane w sposób sygnalizujący niebezpieczeństwo. W porze nocnej miejsca te i tablice będą oświetlone. W odległości 6m. od niebezpiecznych miejsc musi zostać rozciągnięta taśma biało-czerwona na wysokości ok. 1,1m. Do miejsc tych należą:

podać miejsce niebezpieczne, które wymaga oznakowania,

…. .

Plac budowy znajduje się [podać miejsce placu budowy]. Wjazd na plac możliwy jest poprzez [miejsce].

Otwory i zagłębienia niebezpieczne dla ludzi muszą zostać szczelnie przykryte i ogrodzone balustradami lub taśmą z tworzywa sztucznego umieszczoną wzdłuż otworu w odległości 1m od krawędzi.

Otwory w ścianach zewnętrznych obiektu budowlanego, stropach lub inne, których dolna krawędź znajduje się poniżej 1,1m od poziomu stropu lub pomostu muszą zostać zabezpieczone balustradą.

Poprzez balustradę rozumie się zabezpieczenie przed upadkiem składające się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1m. Wolną przestrzeń między deską krawężnikową, a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem wysokości.

Strefę niebezpieczną, w której istnieje zagrożenie spadania z wysokości przedmiotów, ogrodzić balustradami i oznakować w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym.

Strefa ta nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości, z której mogą spadać przedmioty, lecz nie mniej niż 6,0m. Daszki ochronne powinny znajdować się na wysokości nie mniej niż 2,4m nad terenem w najniższym miejscu i być nachylone pod kątem 45o źródła zagrożenia. Używanie daszków ochronnych, jako rusztowań lub miejsc składowania narzędzi, sprzętu, materiałów jest zabronione.

W czasie wykonywania robót ziemnych miejsca niebezpieczne muszą być ogrodzone i umieszczone w ich pobliżu napisy ostrzegawcze. Dotyczy to zarówno zagrożeń znajdujących się na powierzchni ziemi, pod nią jak i w przestrzeni nad nią. 

7

Na czas zmroku i w nocy muszą być ustawione balustrady wokół wykopów, znajdujące się w odległości nie mniejszej niż 1m od wykopu. W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa wykop będzie dodatkowo przykryty.

W pomieszczeniach magazynowych umieszczone są tablice określające dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych, a także dopuszczalne obciążenie powierzchni stropu.

Nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów,

mniejszej niż:

• 3,0m – dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 KV,

• 5,0m – dla linii i napięciu znamionowym powyżej 1 KV, lecz nieprzekraczającym 15 KV,

• 10,0m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 KV, lecz nieprzekraczającym 30 KV,

• 15,0m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 KV, lecz nieprzekraczającym 10 KV,

• 30,0m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 KV.

Przy ręcznym tłuczeniu materiałów kamiennych odległość pomiędzy stanowiskami tłukaczy powinna wynosić nie mniej niż 5 m. W razie konieczności stosowania mniejszych odległości tłukaczy należy odgrodzić szczelnymi ściankami z desek lub mat słomianych o wysokości nie mniejszej niż 2 m. Stanowiska tłukaczy od strony drogi należy zabezpieczyć matami lub szczelnymi płotami oraz oznakować.

Przy robotach strzałowych należy pracowników i maszyny ustawiać poza strefą rozrzutu.

Dalsza część dostępna jest po zakupie PLANU BIOZ na CD – KLIKNIJ TUTAJ

Masz pytanie?
Zapraszamy do kontaktu

Tel:+48 44 307 06 86

Kom.+48 608 404 427

Moje konto